2023.12.05.
November után december elején is elmaradt a bankoknál a hitelkamatok csökkentése. Hiába vágja folyamatosan most már az alapkamatot az MNB, a pénzintézetek alig reagálnak rá. A lakáshitelek kamatát két hónapja befagyasztotta az október eleje óta alkalmazott kamatplafon, a személyi kölcsönnél sincs változás – derül ki a Bank360.hu havi kamatfigyelőjéből.
December elején megismétlődött a novemberi forgatókönyv a lakossági hitelpiacon, csak mutatóban volt olyan bank, amelyik csökkentett valamelyik kölcsönének kamatán. Az önkéntes kamatplafon alatt lévő lakáshitelek árához pedig még véletlenül sem nyúltak. A Magyar Nemzeti Bank pedig nem állt le a májusi óta tartó kamatcsökkentésekkel, és már az alapkamatát vágta októberben és novemberben, összesen 1,5 százalékkal.
Az MNB lépései a bankok hitelkamatait befolyásoló referenciakamatokban meg is látszanak, hiszen az önkéntes kamatplafon októberi 9-i alkalmazása óta a 3 havi BUBOR 1,5 százalékponttal, a 12 havi BUBOR 1,39 százalékponttal csökkent, míg a lakáshitelek árazásánál figyelmbe vett 5 éves BIRS 1,16, a 10 éves BIRS pedig 0,93 százalékponttal lett alacsonyabb. Ezekre a változásokra azonban a bankok a lakossági hiteleik áraiban szinte egyáltalán nem reagáltak.
A bankok a kamatplafon csökkentésére várnak
Ennek a jelzálogkölcsönök esetében az lehet az oka, hogy a bankok valójában előrehozott kamatcsökkentéseket hajtottak végre október 9-én, amikor – fejet hajtva a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kérésének – 8,5 százalékos THM-plafon alá vitték a lakáshiteleiket. Úgy látszik azonban, hogy ekkor jó időre „kicsökkentették” magukat.
A minisztérium azonban október végén azt közölte, hogy a lakáshitel kamatplafon mértéke egy újabb jegybanki döntés esetén, várhatóan december során tovább csökkenhet. Decemberben tehát várhatóan újabb kormányzati kérés érkezik a bankokhoz. A kérdés csak az, hogy ezt már a novemberi alapkamat-csökkentés megalapozta vagy még kell hozzá az ebben a hónapban várható újabb MNB-vágás.
A referenciakamatok változása alapján 8 százalékos vagy az alatti lakáshitel kamatplafont is kérhet a gazdaságfejlesztési miniszter a bankoktól, attól függően, hogy újabb előrehozott csökkentést vár el a kormány tőlük, vagy most kerül majd nagyjából összhangba a referenciakamatok és a kölcsönkamatok mérséklődése – prognosztizálják a Bank360.hu hitel-összehasonlító portál szakértői.
Mindenesetre ha október után újra ez történik, akkor a lakáshitelek piacán rögzülhet az a helyzet, hogy a kamatokat akkor változtatják a bankok, amikor a kormány a kamatplafon csökkentését kéri, és az összes ajánlat az attól számított bő egy százalékon belül lesz.
A többi hiteltípusnál sincsenek mozgások
A kamatplafon azonban a lakossági piacon csak a lakáscélú hitelek teljes hiteldíj mutatóját (THM) érinti, a többi kölcsön árát közvetlenül nem befolyásolja. Október eleje óta azonban a személyi kölcsönöknél sem hajtottak végre kamatcsökkentést a bankok, és ebben december 1. sem hozott változást.
A kamatplafon által nem érintett jelzáloghitelek kamatain is csak egyetlen hitelintézet, a CIB Bank csökkentett az év utolsó hónapjának elején. A szabad felhasználású és a hitelkiváltásra felvehető jelzáloghitelek ügyleti kamatát 0,42-1,20 százalékpont közötti mértékben mérsékelte az igazolt jövedelemtől és a választott kamatperiódustól függően.
A kamatain ugyan nem változtatott, egyebekben azonban alapos rendet vágott a lakáshiteleiben decembertől a Raiffeisen Bank.A pénzintézet elsejétől csak10 éves kamatperiódusú és fix kamat mellett 10 évre felvehető jelzáloghitelt kínál, a többi konstrukció értékesítését felfüggesztette. A Raiffeisen egységesítési lépése nem példa nélküli a piacon, hiszen van olyan nagybank, amelyik már huzamosabb ideje csak végig fix kamatozású lakáshitelt ajánl az ügyfeleknek – emlékeztet rá a Bank360.hu.