2023.10.31.
A kormány döntése értelmében jövőre is a 2023-ban érvényes feltételek és termékstruktúra marad érvényben a Széchenyi Kártya Program esetében, azaz 2024-ben is a futamidő végéig fix, 5 százalékos nettó ügyfélkamat mellett biztosít forrást a hazai kkv-k számára - jelentette be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
A kormány határozata szerint mintegy 1400 milliárd forintnyi kötelezettségvállalásra nyílik lehetőség az alábbi termékstruktúrában:
- Széchenyi Kártya Folyószámlahitel és ezen belül Széchenyi Turisztikai Hitel
- Széchenyi Likviditási Hitel
- Széchenyi Beruházási Hitel és ennek részét képező Agrár Széchenyi Beruházási Hitel
- Széchenyi Lízing
- Széchenyi Mikrohitel
- Széchenyi Kártya Klasszik (újonnan nem igényelhető)
- Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók
A minisztérium közleménye szerint a Széchenyi Kártya Program a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogrammal és a kamatstoppal együttesen 2023-ban mintegy 1,5 százalékos GDP növelő hatással rendelkezik. Hozzátette: a vállalkozásoknak kettős transzformációt kell végrehajtaniuk, azaz zölddé és digitalizáltá kell válniuk amellett, hogy tovább növelik hatékonyságukat és termelékenységüket.
A gazdaság versenyképességének megőrzéséhez, a munkahelyek, a családok megvédéséhez járul hozzá a kereskedelmi bankok önkéntes, az újonnan megkötött vállalkozói forgóeszközökre vonatkozó kamatplafonja is, amelynek mértéke november 2-től még tovább, 12 százalékról 11,5 százalékra csökken – emlékeztetett Nagy Márton.
Nagy Márton szigorúbb kamatplafon bevezetését kérte a bankoktól
A Széchenyi Kártya Program már több mint két évtizede segíti a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozási szükségleteinek kielégítését. Nagy Márton kiemelte, hogy 2023-ban minden eddiginél több támogatás került kifizetésre a kedvezményezettek számára, így többletforrások biztosítása is szükséges. A kormány arról döntött, hogy a támogatásokra rendelkezésre álló forrásokat további 40 milliárd forinttal bővíti.
A program a mai napig népszerű és sikeres a vállalkozások körében, indulása óta eddig összesen 440 ezer vállalkozásnak nyújtott segítséget, mintegy 6100 milliárd forint értékben.
A 2023 ELEJÉN ELINDULT SZÉCHENYI KÁRTYA MAX+ KERETÉBEN EDDIG KÖZEL 42 EZER KÉRELEM KERÜLT BEFOGADÁSRA, 1700 MILLIÁRD FORINT ÉRTÉKBEN, AMELYBŐL KÖZEL 1000 MILLIÁRD FORINTNYIT TESZ KI A LESZERZŐDÖTT ÜGYLETEK ÁLLOMÁNYA.
A források legnagyobb mértékben a kereskedelem, és gépjárműjavítás, az építőipar, a feldolgozóipar, a műszaki tevékenység, továbbá a szállítás és raktározás ágazatokba irányulnak.