2024.06.16.
Az EXIM Magyarország az év elején biztosított 200 milliárd forintos többletforrás 100 százalékára megkötötte a szerződéseket.
A többletforrás felhasználásával 928 szerződés jött létre, ebből 114 darab közel 165 milliárd forint összértékű beruházási hitelszerződés, illetve 814 darab közel 40 milliárd forint összértékű lízingszerződés. Az ügyletek 47 százalékában már a folyósítások is megtörténtek. A források 48 százaléka a hazai kkv-szektor szereplőihez jut el.
A 200 milliárdos többletforrással az EXIM Magyarországon keresztül a hazai vállalatok a korábbinál is kedvezményesebb feltételek mellett, forintban akár 5 százalékos, euróban akár 3 százalékos kamatozású, maximum tízéves lejáratú hitelhez juthattak. A hitelprogramra az élelmiszeripar, az építőipar, a telekommunikáció, a gyógyszergyártás, a turizmus és vendéglátás, az autóipar, valamint a logisztika területén működő vállalatok jelentkezhettek. A január 15-én újranyitott programra beadott hitelkérelmek már február közepére lefedték a keretet.
„A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram nemcsak a 30 éves EXIM, hanem Magyarország valaha volt egyik legsikeresebb hitelprogramjai közé tartozik, hanem érdemben járul hozzá a gazdasági növekedés ez évi újraindításához és a versenyképesség további növeléséhez, aminek köszönhetően jövőre 4,1 százalékra emelkedhet a gazdasági növekedés üteme” – olvasható az EXIM közleményében.
A hitelprogram szerződéseinek 93 százaléka euró alapú hitelre szól. A szerződött ügyleteket vizsgálva az ügyfelek 48 százaléka a kkv-szektorból kerül ki, döntő részük közép-magyarországi vállalkozás. A szerződött hitelkérelmek 97 százalékát az EXIM által refinanszírozott banki partnereken keresztül fogadták be.
A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram összesen 1200 milliárd forinttal támogatta a magyar vállalatok fejlődését. A program 700 milliárd forintos induló keretösszegét először 1000 milliárdra emelték, majd ezt egészítették ki 200 milliárd forinttal. Tavaly március és december között az új vállalati hitelszerződések több mint negyedét (28 százalék), 868 milliárd forintot a program keretében szerződött hitelek adták. „Az idei évben ez a siker folytatódott, hiszen a 200 milliárd forintos többletforrással újabb 279 vállalat versenyképességének megerősítéséhez járulhattunk hozzá” – mondta dr. Berta Adrienn üzleti vezérigazgató-helyettes.