VOSZ Borsod - KAVOSZ hitelek

Vízmegtartó gazdálkodás: szemléletet formál az Agrárminisztérium

2024.08.06.

Vízmegtartó gazdálkodás: szemléletet formál az Agrárminisztérium

Megjelent az Agrárminisztérium kiadványa, amelynek célja, hogy a mezőgazdasági vízhasználók figyelmét ráirányítsa a fenntartható vízgazdálkodás fontosságára, a felelős vízhasználat ösztönzésére a gazdálkodók körében.

Mit jelent a vízmegtartó gazdálkodás?

A termésbiztonsághoz az eddigi gyakorlattal ellentétben már nem elegendő a megfelelő agrotechnika alkalmazása. A vízmegtartó gazdálkodás olyan földművelési rendszer, amely csökkenti a vízveszteséget, növeli a vízhasznosítást, segít megőrizni a talaj termékenységét, javítja az ökoszisztémák egészségét és fenntarthatóbbá teszi a mezőgazdasági termelést. Előnye, hogy több módon is javíthatja a talaj minőségét és szerkezetét, pl. csökkenti az eróziót, növeli a szervesanyag-tartalmat, javítja a tápanyag-ellátást és a vízvezető képességet – olvasható a kiadványban.

Miért fontos a vízmegtartó gazdálkodás?

Európában a déli mediterrán országok mellett a Kárpát-medence, így Magyarország is kiszolgáltatott az éghajlatváltozás szélsőséges hatásainak. A 2022-es év kiemelkedően meleg volt, és az ország jelentős részén, a nyár folyamán rendkívüli szárazságot tapasztalhattunk. A különböző klímamodellek alapján 2050-re 1,5–2°C fokkal tovább emelkedik az átlaghőmérséklet, ráadásul megváltozik a csapadék éven belüli eloszlása és intenzitása is, egyre gyakoribbá válnak a súlyosan vízhiányos periódusok. A korábbi évtizedekben a szélsőséges aszály előfordulási valószínűsége 10–11 év, a közepes aszály előfordulási valószínűsége 5 év volt. A jövőben várhatóan mind a szélsőséges, mint a közepes mértékű aszályos időszak egyre gyakoribbá válik. Ebből adódóan a jelentős árvizek és belvizek idején egy térségben egy évben lehet jelen árvíz, belvíz és aszály.

 A vízmegtartó gazdálkodás hozzájárul az ökoszisztémák diverzitásához és stabilitásához is, mivel segít megőrizni a vizes élőhelyek állapotát, valamint az életközösségeket (talajlakó élőlények, növényzet). Ezen felül növeli a termelékenységet és a jövedelmezőséget is, mivel csökkenti a vízigényt, az öntözési költségeket és a terménykiesést.

vissza