2024.11.19.
Újabb rekordévet zár és térségi szinten is kiemelkedő eredményeket ért el az üzleti szolgáltató központok (BSC-k) magyarországi szektora a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség közreműködésével végzett felméréssorozat új adatai szerint, amelyeket a Business Services Hungary 2024 című budapesti konferencián mutattak be.
Joó István kormánybiztos, a HIPA vezérigazgatója (a képen) az ötödik alkalommal elvégzett ágazati felmérés eredményeit értékelve kiemelte, hogy a BSC szektor hazai története „sikersztori”. A BSC-k 60 százaléka több mint tíz éve van jelen az országban, a szektor már a GDP 3 százalékát biztosítja.A hazai BSC közösséget 215 vállalat alkotja, a foglalkoztatottak száma 110 000 felett jár, a kutatás-fejlesztés területén egyetlen év alatt megduplázódott a pozíciók száma – sorolta Joó István a HIPA közleménye szerint.
Joó István a konferenciát megnyitó köszöntőjében elmondta: a HIPA eddig is teljes erővel támogatta a BSC szektort, 106 projekt révén 20 ezer munkahely megteremtéséhez járult hozzá. A 2030-ra szóló tervekről elmondta: a legfőbb cél, hogy az évtized végére 150 ezerre emelkedjen az ágazatban alkalmazottak száma, a vidéki, főleg az egyetemi városokban dolgozó munkatársaké pedig megduplázódjon. Ugyancsak kiemelt cél, hogy a magyar BSC szektor minél inkább rákapcsolódjon a magas szellemi hozzáadott értékű tevékenységek térnyerése felé mutató automatizálás trendjére, és 2030-ra vezető legyen a régióban.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter beszédében hangsúlyozta: egész Európában versenyképességi fordulatra van szükség, és ehhez hozzájárulhat a magyar modell, amelynek egyik alapelve, hogy a gazdaság igényeihez kell igazítani a felsőoktatást, a szakképzést és a kutatási, innovációs támogatások rendszerét.
Kohl András, az ABSL Hungary alelnöke rámutatott, hogy a BSC szektor EU-szerte több mint 31 millió embert foglalkoztat és mintegy 22 százalékkal járul hozzá a bruttó hozzáadott értékhez. Az üzleti szolgáltató központok az „innovációs motorjai”, és nélkülük „elképzelhetetlen az európai versenyképesség”. Ugyanakkor kiemelten fontos a képességek folyamatos fejlesztése, és hogy a képzés „összhangban legyen a globális trendekkel”.
Szabó Zoltán, az AmCham Hungary elnöke kiemelte, hogy a szektor az utóbbi évek kihívásai ellenére megőrizte vonzerejét, ami jó alapot teremt a további növekedéshez, ugyanakkor hosszú távon biztosítani kell a képzett munkaerőt, mert „a befektetők tovább állnak, ha nem találják meg”. Ezért fejleszteni kell az oktatási rendszert, és ezen a területen „még akad munka bőven”.
A szakma a konferencia hagyományait követve az idén is díjakkal ismerte el a BSC közösség legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó tagjait. Az online szavazás eredményei alapján
– az Év Befektetője díjat a LIGHTWARE Vetítéstechnikai Zrt. nyerte el,
– az Üzleti Kiválóság és Innováció kategória díjazottja az ESAB Kft.,
– az Oktatási Együttműködés és Tehetségfejlesztés kategóriában pedig a Robert Bosch Kft. kapta meg a BSC szektor 2024-es díját.