2024.11.11.
Szombaton átadták a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szervezete Prima-díjait.
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Prima díjátadó gálát immár 15. alkalommal rendezték meg hazánk legrégebbi kőszínházának színpadán, ahol Rózsa Krisztián színművész és Jancsó Dóra volt az est két házigazdája.
Az idei ünnepség díszvendége Demján Sándorné volt. Mások mellett köszöntötték még Miskolcon Perlusz Lászlót, a VOSZ főtitkárát, és a szervezet más képviselőit, valamint Bánné Gál Boglárkát, a B-A-Z. vármegyei Közgyűlés elnökét, Tóth-Szántai József polgármestert, Soós Attilát, a Miskolc Holding vezérigazgatóját, Nevelős Szabolcs aljegyzőt, Bihall Tamást, a BOKIK elnökét, Taskó Józsefet, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnökét és Oszlánczi Rékát, a FIVOSZ régiós elnökét. Külön köszöntötték továbbá Kiss János országgyűlési képviselőt, valamint a megjelent VOSZ tagokat, tisztségviselőket, polgármestereket, a város további elöljáróit, a megyei és városi közgyűlés képviselőit, intézményi és cégvezetőket, a megye gazdasági és közéletének vezető személyiségeit.
Legyenek rá büszkék
Ádám Imre, a VOSZ elnökhelyettese, a vármegyei szervezet elnöke ünnepi beszédében kiemelte: megvalósult a szervezet azon elképzelése, hogy a tagvállalkozóik, a gazdaság szereplői és a politika képviselői együtt ünneplik a vármegye kiválóságait.
Hozzátette: a gála a díjátadáson túl egy emlékezés is Demján Sándorra, a VOSZ örökös elnökére, a Prima Primissima Alapítvány létrehozójára, aki „elévülhetetlen érdemeket szerzett” a VOSZ országossá, naggyá tételében.
– Demján Sándor azért hozta létre az alapítványt, hogy a vállalkozók fogjanak össze, legyenek lokálpatrióták, és a díjon keresztül támogassák a környezetükben élő kiemelkedő személyiségeket: tudósokat, művészeket, sportolókat. A Prima-díjak értéke felbecsülhetetlen, egy-egy életmű elismerései. Mellettük a vármegyei év vállalkozóit is arra kérem, hogy legyenek a díjra nagyon büszkék, hiszen az ország legnagyobb vállalkozói, munkaadói közösségének patinás szakmai elismerését vehetik át – mondta, hozzátéve: a VOSZ idén már 36 éves, de alapértékei nem változtak: továbbra is a vállalkozók, munkaadók érdekeit képviselik.
A fő támogatók
Ezt követően a gála támogatói vehettek át oklevelet, és a Barkland Pincészetből származó, egyedi kivitelű, erre az alkalomra palackozott különleges borral is megajándékozták őket. Elhangzott: azok a vállalkozások, gazdasági, közéleti szereplők, akik a gálát anyagilag támogatták, ezzel hozzájárultak Miskolc és egész vármegye kulturális, tudományos eredményeinek megőrzéséhez, további fejlődéséhez, sikereihez. Ezért a vármegyei közgyűlés és Miskolc vezetése, valamint a VOSZ vármegyei szervezete is köszönetét fejezte ki.
A legnagyobb összegű támogatást Gyémántfokozatú főtámogatóként a művészeteket és a kultúrát szerető, kilétét felfedni nem kívánó, magán mecénás és felesége magánvagyonából támogatta a rendezvényt, mert – a méltatás szerint – „abszolút egyetért a díj szellemiségével”.
Másik Gyémántfokozatú főtámogató a Miskolc Motors Kft., valamint a Szolár Építő Kft. volt.
Köszönetet mondtak a gála fővédnökének és anyagi támogatójának is: a vármegyei közgyűlés elnöke, Bánné Gál Boglárka a vármegyei önkormányzat által támogatta a rendezvényt, továbbá a másik fővédnök, Miskolc polgármestere is támogatta a rendezvényt.
Példák mások számára
Bánné Gál Boglárka, a B.-A.-Z. Vármegyei Közgyűlés elnöke köszöntőjében a híres amerikai üzletembert, Henry Fordot idézve kijelentette: „a magas minőség azt jelenti, hogy akkor is jól csináljuk a dolgokat, amikor senki sem figyel”. Ez meglátása szerint jól kifejezi a díj lényegét, és a jelöltek teljesítményét is.
– A minőség, a „prímaság” belülről fakad; ott él a legkiválóbbakban minden nap minden percében. Ők azok, akik mindig a legjobbjukat nyújtják, mert nem tudják elképzelni másképp – fogalmazott, hozzátéve: nagy öröm számára, hogy a vármegyében sok ilyen ember él és dolgozik, akik reprezentálják a vármegye sokszínűségét.
Nemzeti minimumnak nevezte, hogy kiemeljük és elismerjük a legkiválóbbak teljesítményét.
– Példák ők számunkra. Köszönöm minden jelöltnek, hogy elhivatottsággal, alázattal és minőséggel dolgoznak szakmájukban – tette hozzá Bánné Gál Boglárka.
Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere azt mondta, Miskolc egy olyan város, amely
„mindig is híres volt” az itt élők elhivatottságáról és kitartásáról. A díjazottak méltók az elismerésre, hiszen kiemelkedő erőfeszítésük „napról napra megmutatkozik”.
– Ők azok, akik hittel, szenvedéllyel és elkötelezettséggel végzik a munkájukat, tevékenységükkel hozzájárulnak ahhoz, hogy Miskolc és Magyarország gazdagabb és értékesebb legyen – húzta alá a városvezető.
Az elismerést pedig olyanok adják – folytatta –, akik pontosan tudják, mennyi erőfeszítéssel és áldozattal jár az elsők közé kerülni. A program örök győztesének Borsodot és Miskolcot nevezte a polgármester, mert „magáénak tudhat ennyi tehetséges művészt, ennyi tenni akaró vállalkozót és ennyi elkötelezett tudóst”.
Az év vállalkozói
A VOSZ 2005-ben döntött arról, hogy a vármegyei Prima-gálák napján elismeréseket ad át a kiemelkedő teljesítményt nyújtó vállalkozóknak. A vármegyei elnökség élt a lehetőséggel és a beérkezett javaslatok, pályázatok alapján Vármegyei év vállalkozója elismerő okleveleket adományozott különböző szakmai kategóriákban.
Az év építőanyag-kereskedelmi vállalkozása: Mr. Minden Kft. Az év vállalkozója díjat kapta a cég tulajdonosa, Molnár Ádám.
Az év szerszám nagykereskedő vállalkozása a PHOBEX Kft. Az év vállalkozója díjat kapta a cég ügyvezető igazgatója, Kocsák Gábor.
Az év épületgépészeti kereskedelmi vállalkozása a Hideget-Meleget Kft. Az év vállalkozója a cég ügyvezető igazgatója, Béres Bence.
Az év fuvarozási és logisztikai vállalkozása a Szemerey-Plusz Fuvarozási és Logisztikai Zrt. Az év vállalkozója díjat kapta a cég vezérigazgatója, Szemerey Péter.
Az év mezőgazdasági integrátor vállalkozása a Kércsagro Mezőgazdasági Termelő csoport. Az év vállalkozója díjat kapta a cég vezérigazgatója, Luskai Zsolt.
A következő vállalkozás 2017-ben már megkapta a vármegyei Év vállalkozója díjat. Viszont elért eredményeit figyelembe véve – a VOSZ vármegyei elnöksége felterjesztése alapján – idén december 6-án Budapesten, a Prima Primissima Gála és a Vállalkozók napja rendezvényen országos Év vállalkozója díjat vehet majd át a Diák-Meló Iskolaszövetkezet. Elnöke: Barkai Gábor.
A Prima-díjazottak
A VOSZ vármegyei elnöksége és a Prima Primissima Alapítvány képviselői a díjakkal a megye kulturális, tudományos, oktatási és sport életének legkiválóbbjait ismerik el. A vármegyei Prima-díjak várományosait a meghirdetett tíz kategória jelöltjeiből választották ki. A kiválasztott kilenc jelöltből hárman vehettek át Prima-díjat, ami az erkölcsi elismerés mellett nettó 2-2 millió forintot is jelent. Erről a vármegyei Prima-díj kuratóriuma döntött. Az idei közönségdíjra pedig november 5-éig lehetett szavazni.
A vármegyei Prima-díj 2023-ban egy országos egységesítésen ment keresztül, amelynek részeként az elismerést megjelenítő szobor is megváltozott. Az elmúlt évtől kezdődően a Kossuth- és Munkácsy-díjas Szmrecsányi Boldizsár képzőművész Égre törő íjász elnevezésű bronz szobrát vehetik át.
A díjak átadása előtt Demján Sándorné, a Prima Primissima Alapítvány megalapítójának özvegye is köszöntötte a gála résztvevőit. Elmondta, a férje számára nagyon fontos volt a VOSZ megalapítása, majd a vármegyei szervezetek létrejötte. Ezek állandóan fejlődnek, ami nagy öröm számára.
– Egy egészen különleges esemény volt az első Prima Primissima. Fontos volt, hogy az ország legjobbjai kapjanak díjat, ami egy komoly presztízst jelent egy egész életen át – emelte ki.
És akkor a díjazottak:
Prima-díjat vehetett át: a Magyar ismeretterjesztés és média kategória győztese, Jászter Beáta újságíró.
– Szavakkal foglalkozom, de most nehéz megszólalnom... Szeretném a világ zajából kiszűrni a tiszta hangot, és közvetíteni az emberek felé – mondta, kifejezve háláját családja, tanárai, mentorai, vezetői, kollégái felé.
Prima-díjat vehetett át: a Magyar oktatás és köznevelés kategória győztese, Kató Csaba tanszékvezető.
– Az én szakmámban nem nagyon szoktak ilyen díjakat kapni, az én életemben legalábbis ez az első ilyen nagy elismerés. Köszönöm azoknak, akik úgy gondolták, hogy a munkámmal rászolgáltam, akik jelöltek, akik rám szavaztak, és köszönöm azoknak is, akik az évtizedek alatt, amíg gyógytornászként és oktatóként tevékenykedtem, segítették a munkámat. Köszönöm a családomnak, a munkatársaimnak, a diákoknak, a betegeknek, hogy visszajelzéseikkel segítették, hogy szakmailag még tovább gyarapodjak – mondta.
Prima-díjat vehetett át: a Magyar sport kategória győztese, a DVTK-HUNTHERM női kosárlabdacsapata.
– A szobor jól szimbolizálja azt az erőfeszítést és munkát, amit beletettünk a bajnoki címbe. A csapat és a stáb nevében is szeretnénk megköszönni a támogatást mindenkinek, aki ránk szavazott. Külön szeretnénk köszönetet mondani a csodálatos szurkolóinknak, akik jóban, rosszban mellettünk állnak – fogalmazott Tenyér Zsófia és Toman Petra.
Közönségdíj
A VOSZ vármegyei szervezete idén is úgy döntött, hogy a nagyközönség számára is lehetőséget ad ahhoz, hogy kiválassza a kedvencét, és a támogatók önzetlen segítsége által befolyt pénzből közönségdíjat is átadott.
A közönségdíj nyertese: Boncsér Árpád szobrászművész, a Magyar képző- és iparművészet kategória győztese.
– Három irányba köszönhetem meg, hogy én idáig jutottam: a nagyon nehéz sorsú ormosbányai bányászoknak, akikkel a gyermekéveimet töltöttem. A második felvonás Diósgyőrben a vasmunkások között eltöltött időszakom, akiktől nagyon sokat tanultam. Az utolsó 20 esztendő miatt pedig Tiszadada közösségének köszönöm meg, akik engem nagy szeretettel befogadtak, és olyan kulturális támogatást kaptam tőlük, amit önmaguk is megélnek. Köszönöm, akik rám szavaztak. 4-5 napig nem fogom elhinni – fogalmazott.