2025.05.30.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül meghosszabbította a hatósági árak rendszerét, amivel szőnyeg alá söpri a magyar gazdaságban meglevő feszültségeket, és figyelmen kívül hagyja a magyar gazdaság és a vásárlók hosszú távú érdekeit – írta közleményében a szervezet.
A szövetség szerint az árréscsökkentés elérte azt a célt, amit a kormány neki tulajdonított. Drasztikus módon, de hozzájárult ahhoz, hogy a vásárlók ne érezzék át teljeskörűen az új beszállítói szerződésekben megjelenő magas áremelési igényeket. Az OKSZ szerint a hatósági árszabályozás bármiféle eredménye csak átmeneti lehet, a feszültségek a felszín alatt gyűlnek, felerősítik egymást, és idővel mindenképpen felszínre kerülnek. „Itt volt a pillanat, amikor ennek az egésznek fájdalommentesen véget lehetett volna vetni. Ennek érdekében az OKSZ a múlt héten olyan javaslatokat is letett a kormány asztalára, amelyek biztosították volna az árrésstop fokozatos kivezetését. Sajnáljuk, hogy a kabinet nem élt ezekkel a lehetőségekkel, mert az árrésstop nem szolgálja sem a magyar gazdaság, sem a vásárlók érdekeit.”
Az árréscsökkentés jó eszköz az indokolatlan áremelések ellen – mondta a Kormányinfón Gulyás Gergely miniszter. „Azzal lehet számolni, hogy mind az élelmiszereknél, mind a háztartási cikkeknél legalább augusztus 31-ig hatályban marad az árréscsökkentés.”
A közlemény szerint Magyarországon már most veszélybe került az ellátásbiztonság azon a 400 településen, ahol semmiféle élelmiszerbolt nem működik. A szövetség arra számít, hogy ezeknek a településeknek a száma nőni fog, mivel az élelmiszer-kiskereskedelem 48 százalékát adó kisebb láncok és önálló boltok üzemeltetőinek 18 százaléka tervezi az árréscsökkentés miatt egy vagy több bolt bezárását. A nagy magyar élelmiszer-kiskereskedelmi láncok a forgalmuk meghatározó részét adó élelmiszer-termékcsoportok sok esetben több mint 90 százalékát hazai beszerzési forrásokból biztosítják. Az árréscsökkentés megnyitja a kapukat a külföldi beszállítók előtt, hosszú időre jelentős károkat okozva ezzel a magyar mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak. A beszállítói láncok természetüknél fogva rendkívül lassan regenerálódnak – hangsúlyozza az OKSZ. A kereskedelmi szövetség arra kéri a kormányt, hogy a várható gazdasági következményekre tekintettel a legrövidebb időn belül rendelkezzen az árréscsökkentés kivezetéséről, akár azon az áron is, hogy ezt fokozatosan hajtja végre.