2024.11.30.
Pozitívnak tartják a bérmegállapodást a munkavállalók és a munkaadók. Az előző években bekövetkezett infláció után, az ezt követő években pedig még nagyobb növekedésre törekszenek.
Jó alapját jelenti a most megkötött bérmegállapodás annak, hogy dinamikusan növekedhessen a gazdasági helyzet és teljesülhessenek a gazdasági célok. Ez elsősorban a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező munkavállalók bérhelyzetének javítását érinti a következő időszakban, hiszen az árak az infláció következtében magasabbak lettek. A terv az, hogy a minimálbér esetében jövő évi 9 százalékos emelkedést 2026-ra 13, 2027-re pedig 15 százalékra növekedjen.
Bérek növekedése az infláció után
„A bérmegállapodást nagyon sikeresnek ítélem meg, mert egy hosszú tárgyalás eredményeképp a munkaadói és munkavállalói oldal úgy tudott megegyezni, hogy mindkét fél végül is úgy gondolja, hogy egy jó megállapodást kötött. Az utóbbi két évben egy nagyon súlyos gazdasági helyzet volt, ami a vállalkozásokat nagyon kimerítette, viszont a munkaerő megtartása és a cég túlélése szempontjából szüksége van azokra munkavállalókra, akik eddig is ott dolgoztak, illetve őket szükséges megfizetni is. Ezért is voltunk rugalmasak ennek a megállapodásnak a létrejöttében. Pozitívan nézünk a következő évek felé, ezért is vállaltuk 2027-re már a 14 százalékot”- mondta Ádám Imre, a VOSZ Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szervezetének elnöke.
Tervek az infláció után
A munkáltatóknak szintúgy lesz feladata ez ügyben, mint a munkavállalóknak és a kormánynak. Ez azt jelenti, hogy a munkaadóknak versenyképesebbnek és termelékenyebbnek kell lenniük és be kell hozniuk a legkorszerűbb technológiákat, például a mesterséges intelligenciát (AI), a digitalizációt és a robotikát, ugyanakkor a munkavállalóknak is nyitottnak kell lenniük a változásokra, tehát a képzésekre és hogy be tudják fogadni az új technológiákat. A kormánynak pedig az ebben a feladata, hogy anyagilag hozzájáruljon a béremeléshez, olyan programokat indítson, mint például a hazai kis- és középvállalkozásoknak szánt Demján Sándor program. Továbbá fontos a Széchenyi-kártya program folytatása is. Mindezek mellett pedig nem szabad elfelejteni a nagyvállalatok innovatív és befogadó gazdasági környezetének megteremtését - írja az mti.hu.
„Nálunk is lesz béremelés"
Családi vállalkozást vezetek, 15 fővel dolgozunk jelen pillanatban és légpárnás fóliákkal foglalkozunk sajószögedi telephelyünkről. Kisvállalkozásként küzdenünk kell úgymond a nagyokkal, versenyben kell velük lennünk a bérversenyben, mert elviszik tőlünk a munkavállalókat, ha nem tudjuk tartani a lépést velük. Ebből kifolyólag nálunk is lesz egy minimum 9 százalékos béremelés, mint minden évben eddig is
- mondta Rapcsák Attila, a Whist Kft. vezetője a boon.hu-nak.
„Örülök, hogy elindult végre valami..."
Én mindenképp örülök, hogy elindult végre valami. Ha bemegyek a boltba, minden drága, ha nem növekedne a bérem, akkor muszáj lenne más munka után néznem. Szeretek pedig itt dolgozni, mert jó a közösség, de hát meg kell élni valahogy az embernek
- mondta Tóth Ádám, aki egy összeszerelő üzemben dolgozik.