VOSZ Borsod - KAVOSZ hitelek

Megalakult az ESG Szövetség

2024.09.04.

Megalakult az ESG Szövetség

Az ESG Szövetség 2024. augusztus 28-án megtartotta Alakuló Közgyűlését a magyarországi fenntartható üzleti gyakorlatok előmozdítása érdekében. Az Alakuló Közgyűlésen a tagok elfogadták az új Alapszabályt, megválasztották az Elnökség és a Felügyelőbizottság tisztségviselőit, valamint megvitatták a 2024-es stratégiai programot.

Az ESG Szövetség azzal a céllal indult el, hogy elősegítse a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (Environmental, Social, Governance - ESG) szempontok érvényesülését a hazai üzleti szférában. „Alapító tagjaink felismerték, hogy a jelenlegi globális és hazai gazdasági környezetben elengedhetetlen egy olyan szervezet létrehozása, amely kifejezetten és stratégiailag az ESG területre fókuszál” – nyilatkozta Krisán László, a Szövetség megválasztott elnöke, aki egyben az egyik alapító KAVOSZ E-Green Zrt. igazgatósági tagja is. – Ez a közgyűlés valódi mérföldkő a hazai ESG környezet szempontjából és az ESG Szövetség életében, hiszen a megalakulással ma megtettük azokat a döntő lépéseket, amelyek lehetővé teszik, hogy a Szövetség megkezdhesse működését és hatékonyan képviselhesse az ESG elvek alkalmazását a hazai ESG területen.”

Az elmúlt több mint két évtizedben a Széchenyi Kártya Programot bonyolító KAVOSZ Zrt. kiemelkedő szerepet játszott a hazai vállalkozói szektor finanszírozásának elősegítésével a stabilitás és a fejlődés előmozdításában. E teljesítmény szilárd alapot teremt arra, hogy más területen is, így az ESG hazai ökoszisztémája területén az ESG Szövetség hasonlóan fontos szerepet töltsön be, és segítséget nyújtson a magyar vállalkozásoknak.

A Szövetség, összefogva tagjait – a magyar üzleti élet számos kiemelkedő szereplőjét –, a szakpolitika képviselőit és az ESG minden érintettjét, hatékony platformot kíván biztosítani az érdekek döntéshozók felé történő közvetítésére. Az ESG Szövetség célja az ESG működési rendszerének kialakításában való részvétel, az ESG szempontok iránti vállalkozói tudatosság növelése, a terület szereplőinek, tanácsadóinak és szakértőinek összehozása, valamint stratégiai együttműködések kialakítása minden, az ESG döntésekben és felügyeletben érintett résztvevővel, szervezettel.

Bízunk benne, hogy az ESG Szövetség elősegítheti az ESG szempontok széles körű integrálását a vállalkozások életébe, a vállalati stratégiákba és a mindennapi üzleti gyakorlatokba, hozzájárulva ezzel Magyarország fenntarthatósági céljaihoz. Kiemelten fontos, hogy a Szövetség már az alakulásnál tagjai között tudhatja a hazai ESG közösség és a piac számos meghatározó vállalatát és szakértőjét. Tagjaink sokszínűsége és szakértelme kulcsfontosságú az ESG elvek széles körű elterjesztésében és alkalmazásában” – hangsúlyozta Krisán László.

Meghatározó, ESG-vel foglalkozó tanácsadó és lebonyolító szervezetek, vállalatok, vállalkozásokkal foglalkozó szolgáltató társaságok, így az alapító KAVOSZ E-Green Zrt. mellett a BIG4 vállalatok, vállalkozásfejlesztési, pénzügyi és adatszolgáltatással foglalkozó cégek, szektoriálisan jelentős piaci szereplők, illetve nagy területeket lefedő szakmai szervezetek és szövetségek csatlakoztak már az alapításkor a Szövetség munkájához. Mindez nem előzmény nélküli, hiszen már az elmúlt egy évben is szoros együttműködés zajlott a tagok között az ESG folyamatok hazai előkészítése során.

A közgyűlés kiemelt figyelmet fordított az oktatás szerepének erősítésére az ESG szemlélet elterjesztésében. A Szövetség tagjaként bemutatkozott a Pannon Egyetem, amelynek kancellárja, Csillag Zsolt elmondta: „Egyetemünk elkötelezett az ESG elvek oktatása és kutatása mellett. Új képzési programjaink között szerepel és már elindult egy ESG szakirányú továbbképzés, amely a vállalati szakemberek számára nyújt átfogó ismereteket a fenntartható vállalatirányításról.

Az egyetemi együttműködés kulcsfontosságú az ESG szemlélet elterjesztésében – hangsúlyozta közleményében a Szövetség –, hiszen lehetővé teszi az aktív részvételt a jövő ESG szakembereinek képzésében, elősegítve a legújabb kutatási eredmények gyakorlati alkalmazását, és a jövő generációk számára fenntarthatóbb és etikusabb üzleti gyakorlatok kialakítását.

Az ESG Szövetség a hazai ESG-vel érintett szereplők közös platformja. „Az ESG Szövetség célja, hogy összefogjuk és képviseljük az ESG-vel érintett szereplőket, együttműködésben a jogalkotókkal és az érintett állami résztvevőkkel, valamint támogassuk az ESG szempontok szélesebb körű elfogadását és hatékony beépítését a vállalati működésbe, elősegítve egy fenntarthatóbb és felelősebb üzleti környezet kialakítását Magyarországon. Bízunk benne, hogy stratégiai programunk és tagjaink elkötelezettsége jelentősen hozzájárul majd a hazai vállalkozások, különösen a kkv-k ESG-felkészültségének javításához, ezáltal erősítve Magyarország versenyképességét a globális piacon” – összegezte Krisán László.

A Szövetség közleménye hangsúlyozza, hogy az elkövetkező időszakban továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak a kkv-szektor támogatására, az ágazati együttműködések erősítésére, az állami szereplőkkel való együttműködésre, valamint a nemzetközi legjobb gyakorlatok hazai adaptálására.

vissza