2024.11.27.
Aláírták a következő hároméves bérmegállapodást a kormány, valamint a munkaadók és munkavállalók képviselői.
Aláírták a következő hároméves bérmegállapodást a kormány, valamint a munkaadók és munkavállalók képviselői. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán született megállapodás alapján jelentős minimálbér- és garantált bérminimum-emelés várható az alábbiak szerint:
- 2025: a minimálbér 9%-kal, a garantált bérminimum 7%-kal nő,
- 2026: a minimálbér 13%-os emelést kap,
- 2027: a minimálbér 14%-kal nő.
az Orbán Viktor miniszterelnök az ukrán háború befejezéséhez kötötte a kedvező forgatókönyv megvalósulását, amelyet Donald Trump elnökké választásával valószínűbbnek tart. „Ez ugyanakkor előre rögzített kibúvót is jelenthet a megállapodás eredeti feltételeinek teljesítése alól” – jegyezte meg, utalva arra, hogy a makrogazdasági mutatók kedvezőtlen alakulása esetén a felelősség áthárítható.
A kormányfő a tárgyalások keménységét így jellemezte: „A virsli egy finom étel, de nem kell bemenni megnézni, hogyan készül.” Hangsúlyozta, hogy a megállapodás betartása komoly hatékonyság- és termelékenységnövekedést feltételez, amit az elmúlt évek teljesítménye önmagában nem garantál. Orbán szerint a 2027-re tervezett, nominálisan 40%-os, reálértéken 29%-os minimálbéremelés az elmúlt három évtizedben egyedülálló az Európai Unióban. Az egymilliós átlagbér elérésére vonatkozó terv kapcsán azt mondta, hasonló szkepticizmus kísérte a 2010-es egymillió munkahely ígéretét is, de örül, hogy a munkáltatói és munkavállalói oldal partnerei támogatják a célt.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint a megállapodás rendkívül ambiciózus, különösen az elmúlt két nehéz év fényében. Hangsúlyozta a terv rugalmasságát, kiemelve, hogy szükség esetén újra lehet tárgyalni a feltételeket. „A megvalósuláshoz mind a kormánynak, mind a dolgozóknak el kell végezniük a házi feladatukat” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a munkavállalóknak nyitottnak kell lenniük az új technológiák iránt, a kormánynak pedig innovatív és támogató környezetet kell biztosítania.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke úgy fogalmazott, hogy a 2016-os bérmegállapodás dinamikus bérfelzárkózást indított el, és a mostani annak folytatása. Pozitívumként emelte ki, hogy Magyarország betartja az uniós minimálbérre vonatkozó irányelveket. Továbbra is fontosnak tartja, hogy 2027-re a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50%-át. Emellett célként fogalmazta meg a kollektív szerződésekkel lefedett munkahelyek arányának növelését a jelenlegi 20-22%-ról, valamint ágazati tarifarendszerek bevezetését.