VOSZ Borsod - KAVOSZ hitelek

Két éve nem volt ilyen rossz az üzleti hangulat Magyarországon

2025.01.16.

Két éve nem volt ilyen rossz az üzleti hangulat Magyarországon

Rekord alacsony szintre csökkent a VOSZ Barométer felmérés fő mutatója derül ki a hazai kkv-k üzleti hangulatát, beruházási hajlandóságát és pénzügyi helyzetét negyedévente mérő felmérés friss eredményeiből. A VOSZ megbízásából az Egyensúly Intézet által negyedévente készített felmérésből az is kiderül, hogy továbbra is jelentős azoknak a vállalkozásoknak az aránya, akik az áraikba beépítik az inflációt.

A tavalyi utolsó negyedévről szóló felmérés alkalmat ad arra, hogy az egész tavalyi évet értékeljük – kezdte előadását Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet társalapítója, üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója a friss felmérést bemutató háttérbeszélgetésen. Ezzel kapcsolatban elmondta: a tavalyi évet egyfelől a kiskereskedelem gyengélkedése, a beruházások drasztikus visszaesése jellemezte, azonban három pozitívumot is kiemelt 2024 kapcsán:

  • fogyasztás bővülése,
  • a munkaerőpiac viszonylagos stabilitása,
  • az infláció kordában tartása.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a fogyasztás ugyan nagyjából 4 százalékponttal bővült, míg a kiskereskedelmi forgalom csak éppen zárt kicsit 0 felett. Ennek oka, hogy a háztartások fogyasztását a szolgáltatások és nem a bolti kiskereskedelem húzta fel.

Ami pedig a jövő évi kilátásokat illeti, 2,2%-os GDP-növekedést vár idénre az Egyensúly Intézet. Előrejelzésük szerint a fogyasztás tovább bővül, a medián reálbér emelkedése folytatódni fog, bár kisebb mértékben, mint tavaly, de ez is megágyazhat a fogyasztásnak, beruházásoknak.

A fő mutató és az alindexek is rekord mélyben

AMI A BAROMÉTER NEGYEDIK NEGYEDÉVES ADATAIT ILLETI, A 2023 ELEJÉN, VAGYIS KÉT ÉVE ELINDÍTOTT FELMÉRÉS FŐ MUTATÓJA 2024 UTOLSÓ NEGYEDÉBEN AZ EDDIGI LEGALACSONYABB SZINTRE CSÖKKENT.

Öt százalékponttal esett az előző negyedévhez képest, így 47%-on áll. Az index először mutat 50% alatti, vagyis pesszimista hangulatot.

A MUTATÓ HÁROM ALINDEXE (AZ ÜZLETI HANGULATOT, A PÉNZÜGYI HELYZETET ÉS A BERUHÁZÁSI HAJLANDÓSÁGOT MUTATÓ INDIKÁTORNÁL) IS A FELMÉRÉS KÉTÉVES TÖRTÉNETÉNEK LEGALACSONYABB SZINTJÉRE CSÖKKENT A TAVALYI NEGYEDIK NEGYEDÉVBEN.

Forrás: VOSZ Barométer felmérés, 2024. IV. negyedév

Az alindexek közül az üzleti hangulat 54%-ra csökkent. Bár a vállalkozások üzleti hangulata továbbra is az optimista tartományban volt az év végén, 5-ből 3 almutató értéke mélypontot jelentett. A gazdasági helyzet megítélése, valamint a rövid-és hosszú távú kilátások jelentősen rontották az üzleti hangulatot.

Bár továbbra is a pénzügyi helyzet volt a legjobban „teljesítő” alindex a mért mutatók közül, a mérés kezdete óta lassú, de trendszerű csökkenést mutat a jobb pénzügyi helyzetben lévő vállalkozások aránya.

Az ország gazdasági helyzetével kapcsolatos legfontosabb problémák között

  • az inflációt,
  • a magas adóterheket,
  • a kiszámíthatatlanságot,
  • az általános gazdaságpolitikát
  • és bizonytalan forintárfolyamot

nevezték meg a megkérdezett VOSZ-tag vállalkozások.

Az infláció még mindig kísért

Az infláció, mint probléma továbbra is jelen van a vállalkozások gondolkodásában. A KSH legfrissebb adatainak megfelelve – miszerint ismét megjelent az inflációs kockázat – továbbra is jelentős (69%) azoknak a vállalkozásoknak az aránya, akik az áraikba beépítik az inflációt. Perlusz László, a VOSZ főtitkára ezzel kapcsolatban megjegyezte: az inflációnak hosszú az árnyéka, még mindig félnek tőle a vállalkozások.

Az infláció továbbra is kísért, mert magasan ragadtak az árak

– mondta a VOSZ főtitkára.

Forrás: VOSZ Barométer felmérés, 2024. IV. negyedév

A mindennapi üzletmenettel kapcsolatos problémáknál pedig továbbra is

  • a csökkenő vásárlóerő,
  • a szakképzett munkaerő hiánya,
  • a megrendelések elmaradása,
  • valamint a kiszámíthatatlanság

jelentették a legnagyobb problémákat a vállalkozások számára.

A négy negyedév óta stagnáló munkaerő-elbocsátási kilátások 2024 végére újra felerősödtek. Csak a megkérdezett kkv-k 10%-a tervez új munkaerőt felvenni. Perlusz László ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy ennél az adatnál éven belül erős szezonalitás mutatható ki. Szerinte 2023-ban is ez volt a helyzet, nem tragikus a mutató csökkenése 2023 utolsó negyedévéhez képest.

A spontán említésekben (újra hangsúlyosan) megjelenő veszteséges működéssel kapcsolatos kockázatokra reflektálnak a fizetésemelésekre vonatkozó tervek is.

FIZETÉSEMELÉST NEM TERVEZŐ KKV-K ARÁNYA 92%, AMI A MÉRÉS INDULÁSA ÓTA NEM VOLT MÉG ILYEN MAGAS SZINTEN.

Ez egy hangulatmutató, ez nem jelenti azt, hogy ténylegesen ez lesz a helyzet – jegyezte meg azonban Kozák Ákos.

Forrás: VOSZ Barométer felmérés, 2024. IV. negyedév

Elértük a mélypontot?

A mélypontra csökkent Barométer index-szel kapcsolatban Perlusz László, a VOSZ főtitkára a Portfolio kérdésére elmondta:

nagy valószínűséggel elértük a mélypontot, és ennél már csak feljebb van.

Arra vonatkozóan, hogy a Demján Sándor Program mennyiben segítheti majd a pozitív folyamatok elindulását, a VOSZ főtitkára kiemelte: a program önmagában nem fogja megváltoztatni a gazdaság egészét, de a vállalkozói hangulatot jelentősen erősíthetik, hiszen nagyon sok területre (például adminisztrációcsökkentés; kamatcsökkentés a Széchenyi Kártya Programban; tőkeprogram, mint újszerű megoldás) terjed ki.

Az 1+1 beruházás-élénkítő támogatási program példáján bemutatva kiemelte, hogy a Demján Sándor Program fontos üzenetekkel bír a vállalkozások számára.

Ha az állam egy forintot odatesz az én egy forintom mellé, akkor ennek az az üzenete, hogy próbálj nyitott lenni az üzleti lehetőségekre

– emelte ki. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a VOSZ-nak azokra a vállalkozásokra kell koncentrálnia, amelyek menthetők, még van piacuk, tartalékuk. Egyben kihangsúlyozta, hogy a cégek száma folyamatosan csökkent: két éve alatt 25-30 ezer vállalkozás tűnt el.

vissza