2024.07.25.
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vett két európai polgári kezdeményezést: „Vessünk véget az állatok kegyetlen levágásának!” és „Elég a hamisított élelmiszerekből: eredetmegjelölés a címkén”.
A „Vessünk véget az állatok kegyetlen levágásának!” kezdeményezés szervezői felszólítják a Bizottságot, hogy vezessen be ösztönzőket a növényi fehérjék, többek között a növényi alapú tej- és tojáspótlók, valamint a szintetikus hús előállítására. A szervezők szorgalmazzák továbbá a haszonállatok számának csökkentését és az összes állattartó gazdaság fokozatos bezárását.
Az „Elég a hamisított élelmiszerekből: eredetmegjelölés a címkén” kezdeményezés szervezői arra kérik a Bizottságot, hogy javasoljon olyan intézkedéseket, amelyek biztosítják, hogy az európai fogyasztók átlátható információkhoz jussanak az általuk vásárolt élelmiszerekről, és ezáltal az élelmiszer-minőséggel és fenntarthatósággal kapcsolatos elvárásaiknak megfelelő élelmiszereket választhassanak. A kezdeményezés felszólít továbbá arra, hogy valamennyi termék esetében biztosítsák az eredet világos és egyértelmű feltüntetését, valamint a következetes környezetvédelmi, egészségügyi és munkaügyi normák betartását a belső piacon.
Mindkét európai polgári kezdeményezés megfelel a vonatkozó jogszabályokban meghatározott formai feltételeknek. A Bizottság ezért úgy ítélte meg, hogy a két kezdeményezés jogilag elfogadható; a javaslatok tartalmát ebben a szakaszban nem vizsgálják.
A nyilvántartásba vételtől számítva a szervezőknek hat hónap áll rendelkezésükre, hogy megkezdjék az aláírásgyűjtést – olvasható a Bizottság közleményében. Amennyiben egy év alatt egymillió támogató nyilatkozatot összegyűjtenek legalább hét különböző tagállamban (és az egyes országokban összegyűjtött támogató nyilatkozatok száma eléri az adott országra vonatkozó küszöbértéket), a Bizottságnak reagálnia kell: el kell döntenie, hogy a kezdeményezésre válaszul tesz-e lépéseket vagy sem. Döntését mindkét esetben meg kell indokolnia.
Európai polgári kezdeményezések
Az európai polgári kezdeményezés intézményét a Lisszaboni Szerződés vezette be és hivatalosan 2012 áprilisában indult útjára. Hivatalos nyilvántartásba vételét követően bármely európai polgári kezdeményezés lehetővé teszi, hogy egymillió – és legalább hét uniós tagállamból származó – polgár felkérje az Európai Bizottságot, hogy jogi aktusra irányuló javaslatot terjesszen elő, ha az adott terület a Bizottság hatáskörébe tartozik. A Bizottság akkor fogad el egy kezdeményezést, ha
– a javasolt intézkedés nem esik nyilvánvalóan a Bizottság azon hatáskörén kívül, hogy jogi aktusra irányuló javaslatot terjesszen elő,
– nem nyilvánvalóan visszaélésszerű, komolytalan vagy zaklató jellegű, és
– nem nyilvánvalóan ellentétes az Unió értékeivel.
Az európai polgári kezdeményezés létrejötte óta a Bizottság 116 kezdeményezést vett nyilvántartásba.